Masszázs kezelésünk mindig a panaszok állapotfelmérésével kezdődik, majd ez alapján a különböző technikákat személyre szabottan alkalmazzuk. Ilyenkor a svéd masszázs, dinamikus manuálterápia, akupresszúra, triggerpont kezelés, gerinckorrekciós kezelés elemeit szükség szerint alkalmazzuk, melyet további technikákkal, módszerekkel egészítünk ki.
A jó masszázs élénkíti a vér- és nyirokkeringést, ezáltal javul a sejtek működése, oxigén és tápanyag felvétele, illetve a salakanyagok távozása. Reflektórikusan a vegetatív idegrendszeren keresztül egyéb testi funkciókat is jótékonyan befolyásol, a különféle ismert hatásokon túl az alvás minőségét is javítja, illetve a problémák megoldása mellett megelőzésre is alkalmas.
A fájdalom, feszültség csökkentése érdekében különböző légző gyakorlatok, nyújtások, kinezio tape vagy lágy lézer (Safe Laser) általi kezelések is segítik a tünetek javulását, megszűnését. Felhasználhatjuk az olajok, krémek aromaterápiás hatásait, a reflexpontok nyomásán keresztül a belső szervekre is pozitív hatással lehetünk, a vérkeringés fokozásával a test saját gyógyító erejét növeljük, mindezek által kezelésünknek immunerősítő, teljesítő-, koncentrálóképesség fokozó, regeneráló hatása is van, mindeközben a lélek is megpihen.
A gyógymasszőr az orvossal (pl. reumatológus) együttműködve dolgozik, a diagnózisnak megfelelően masszíroz, gyógyító, rehabilitáló céllal, amikor a tünetek csökkentése, megszűntetése mellett azok mozgásszervi okait is felkeresi és kezeli.
Gyógymasszázs formái: svéd, nyirok-, és reflexzóna masszázs, utóbbihoz tartozik a kötőszöveti, a szegment és a periosteális masszázs.
A szegment masszázs lényege, egy gerincvelői szegmenthez tartozó terület masszírozása, ezáltal hatással vagyunk ugyanezen szegmenthez tartozó belső szervek működésére is, ezáltal a beteg szervek, szövetek működését egyensúlyba hozza.
A gyógymasszőr a kezelés során a „hagyományos” tanult és tapasztalt technikák alkalmazása mellett egyéb masszázs technikákat, fogásokat, kimozgatásokat személyre szabottan ötvözi, melyhez szükség esetén orvosi kontroll is társul.
Javallatok:
- anyagcsere fokozása, bőr rugalmasságának megtartása,
- stresszoldás, fáradság, alvászavar javítás,
- fogyókúra, méregtelenítés segítése,
- fokozott fizikai vagy szellemi igénybevétel esetén,
- intenzív sportolás, sportsérülés, görcsök, izomláz, teljesítőképesség fokozás céljából,
- tartós álló- vagy ülő munka, egyoldalú terhelés,
- mozgásszervi vagy stressz eredetű fejfájás, fülzúgás, szédülés,
- arc-, fej-, nyak-, vállöv-, gerinc- (hát, derék), karok-, lábak területén megjelenő fájdalmak, izomfeszülések, izomcsomók, görcsök, húzódások, izomlazítás, izomerősítés segítése,
- mozgáskorlátozottság, sérves panaszok, izom- és ízületi panaszok,
- balesetek, csonttörések, traumás sérülések utáni rehabilitáció,
- ortopédiai, mozgásszervi betegségek (pl. gerincferdülés, lúdtalp),
- reumatológiai elváltozások (pl. osteoporosis, spondylosis, Bechterew, rheumatoid arthritis, arthrosis, ízületi merevségek, lumbago, ischias),
- neurológiai kórképek, bénulással járó betegségek rehabilitációja,
- vénás (kivéve a trombózis állapotát) és nyirok keringés javítás,
- pszichoszomatikus zavarok,
- légzőszervi, emésztőszervi, kiválasztórendszeri megbetegedések.
Ellenjavallatok:
- akut gyulladások, fertőző betegségek, lázas állapotok,
- daganatos betegségek súlyos stádiumai,
- friss trauma, műtétet követő időszak,
- nem kezelt, kiugró vérnyomás, nem kompenzált szívpanaszok,
- fokozott vérzékenység, sebek, hámhiányok, fekély, égési sérülés
- mélyvénás trombózis,
- terhesség 1. és 3. trimesztere, menses első 3 napja
- ittas, drogos állapot.
Lávaköves masszázs
A vulkanikus eredetű bazaltkövek magas ásványi anyag tartalmúak, kiváló hőtároló képességgel rendelkeznek és energiájuk, rezgésszámuk a legmagasabb. A lávaköves masszázsnak az elemeiben megtalálható a klasszikus svédmasszázs, a nyugati filozófiákra épülő energia központúság, és az akupresszúra, mely jól kiegészül az aromaterápia elemeivel.
A lávaköves masszázs lényege, hogy az egyénre kiválasztott különleges masszázsolajjal történő masszírozás után meleg lávakövekkel folytatjuk a masszázst, melyeket a végén felhelyezünk a test különböző területeire. A masszázzsal egy időben a test energiaközpontjaira (7 fő csakra) a hozzájuk tartozó drágaköveket szintén felhelyezzük, ezáltal működésüket fokozzuk, harmonizáljuk. Hatásmechanizmusát tekintve vérbőséget okoz, fokozza a helyi anyagcserét,nyirokkeringést, méregtelenít, fájdalomcsillapító, nyugtató hatása van.
Helyi hatásokon kívül rendkívül jó hatása van az idegrendszer paraszimpatikus hatásának fokozódására, szervek szervrendszerek működésének fokozására. Segíti az energia áramlást, stresszoldó, ezáltal javítja a közérzetet. Kiválóan kezeli az álmatlanságot, erősíti az immunrendszert, megszünteti az energia blokkokat, mely a szervezet öngyógyító testi-lelki folyamatait beindítja, harmonizálja.
Javallatai:
- Stresszes életvitel
- Depresszió, lehangoltság
- Emésztési problémák
- Általános fáradtság, krónikus kimerültség
- Feszülő görcsös izomzat
- Legyengült immunrendszer
- Visszatérő fejfájás
- Általános méregtelenítő kúra hatásának fokozása
- Valamint általában a melegterápiás kezelések javallatai
Ellenjavallatai:
- A svéd masszáz kezelések ellenjavallatai
A kezelések ideje 55 perc.
Nyirokmasszázs
Az emberi testben az érrendszer mellett nyirokérrendszer is megtalálható, melynek részei a nyirokerek és nyirokcsomók. Feladata, hogy a szövetek közül, közvetlenül a sejtek körül lévő folyadékot - nyirkot, elhasznált anyagokat – fehérjéket, elhalt sejteket, idegentesteket összeszedi, megszűri és a nyirokereken és nyirokcsomókon keresztül a nyirkot a vénás érrendszerbe szállítja. Normális esetben a nyirokképződés és elszállítás egyensúlyban van. Ha az átlagosan napi 2-4 liter keletkező nyirokfolyadék szűrőfunkciója, elszállítása zavart szenved, akkor a szövetek között, leginkább a bőr alatti laza kötőszövetben felszaporodik, így a szervezet nem tud megszabadulni a salakanyagoktól, és az immunrendszer nem lesz képes ellenállni a terhelésnek, legyengül, ami számos további probléma forrását jelenti.
Kialakulása jóval ritkábban veleszületett, sokkal gyakrabban azonban különböző okok váltják ki, úgymint műtétek, daganatos besugárzás, gyulladás, nagyfokú mozgáshiány – immoblitás (akár jelentős túlsúllyal párosulva), krónikus vénás elégtelenség. A nyirokoedema keveredhet az egyéb típusú oedemákkal is, úgymint zsíroedema, ér oedema, illetve szív, vese és pajzsmirigy eredetű oedemák.
Főbb tünetei: tömött, tésztatapintatú duzzanat, csecsemőráncok az ujjak alapperceinél, csuklónál, bokánál, a bőr ráncolhatósága az ödéma miatt csökken, korai stádiumban az ödéma tartja az ujjbenyomatot, késői stádiumban az ujjbenyomat nem marad meg. Az enyhe pihenésre múló lábduzzanattól az elefántláb kialakulásáig fokozódhat.
A nyiroködéma (lymphoedema) kezelés nélkül szövődményekhez, rokkanttá váláshoz vezethet.
A probléma megoldását a nyirokmasszázs (nyirokdrenázs) és kompressziós bandázs (kompressziós kötés) jelentheti, melynek célja, hogy a felgyülemlett nyirkot, oedemát, ezáltal a salakanyagokat a vénás rendszer felé vezesse el, ürítse ki. Ezáltal javul az immunrendszer működése, csökken a gyulladás készség, a fájdalom, és nő a szövetek regenerációs képessége. A manuális kezelés során speciális fogásrendszert és lassú nyomást alkalmazunk meghatározott ritmusban, ezzel az erek összehúzódását is serkentjük. A kezelés nem jár fájdalommal.
A fentiek alapján a kezelést rendszeresen kell végezni és kizárólag orvosi ellenőrzés alapján, annak javallatára szabad!
Nyirokmasszázs alkalmazható egészséges emberek körében is, hiszen fontos szerepet játszik az egészség fenntartásában, immunrendszer erősítésében, fokozza a vénás áramlást és anyagcserét, segíti a szervezet méregtelenítését, hatékony a narancsbőr kezelésében, és a fogyókúra hatékonyságának növelésében.
Ellenjavallat:
- Aktív tumoros állapot, tumor műtéttől számított egy éven belül
- Kemoterápia, sugárkezelés
- Kezeletlen magas vérnyomás
- Akut mélyvénás trombózis
- Akut szívprobléma, szívinfarktus, szívelégtelenség, tüdőeodema
- Akut lázas állapot, gyulladás, bőrfertőzés
- Terhesség
Fontos a masszázs előtti napokban a napi 2 - 3 liter folyadék fogyasztása, hogy könnyebben ki tudja választani a szervezet a felhalmozódott salakanyagokat.
Megfelelő szokásokkal szintén segíthetjük szervezetünket, javíthatjuk a folyamatot. Ilyen a rendszeres mozgás, melyet érdemes friss levegőn végezni, kezdetekben fontos a fokozatosság. Érdemes figyelni az egyenes testtartásra és a megfelelő lábbeli viselésére is. Az elegendő folyadék (nem alkohol, nem cukrozott italok, és nem energia italok) bevitele mellett a minőségi, egészséges táplálkozás is lényeges, továbbá hasznos lehet kiegészítő talpmasszázs, testdörzsölés, illóolajok, szaunázás is, mely utóbbi esetén lényeges, hogy ellenjavallat ne legyen.