Blog

Csak akkor jó, ha roppan?! - A manuálterápia előnyei

2020.06.16.

A Manuális medicina vagyis a manuálterápia olyan speciális, kézzel végzett diagnosztikai és terápiás fogások együttese, amely a támasztó-mozgató rendszerünk visszafordítható működési zavarainak, sérüléseinek és elváltozásainak a komplex vizsgálatával és kezelésével foglalkozik.

A kezelést mindig egy alapos állapotfelmérés előzi meg. Ennek része a beteg kikérdezése, majd aktív és passzív mozgás vizsgálatok, a terapeuta ez alapján értékeli a tartó-mozgató szervrendszer állapotát (csontok helyzetét, ízületek mozgásait, izmok tónusát) és kezdi meg a terápiát a szükséges műfogásokkal*. A vizsgálat és a kezelés is a terapeuta keze által történik mechanikus energiát alkalmazva. A kezelés során a terapeuta oldja a kialakult blokkokat, lazítja a feszes szöveteket, majd megfelelő gyakorlatokkal erősíti a gyengülő izmokat.

Mikor segít a manuálterápia?
  • Gerinc eredetű nyakfájás, hátfájás, derékfájás esetén,
  • A gerinc elváltozásaiból eredeztethető, végtagokba sugárzó fájdalom, végtagzsibbadás, érzéskiesés esetén,
  • Nyakhoz köthető szédülés, fejfájás, fülzúgás, hányinger esetén, **
  • Légzési nehézség (borda blokk) esetén,
  • Gerincsérv, Protrusio (a porckorong kitüremkedése) esetén, Mckenzie terápiával kiegészítve,
  • Izom egyensúly felboruláskor.

*Amennyiben a beteg rendelkezik képalkotó vizsgálati lelettel (RTG, CT, UH, MRI), azt érdemes első alkalommal magával hozni, hiszen ezek eredményét összevetjük a manuális vizsgálat eredményeivel és ha szükséges, további vizsgálatokat javasolunk.

**Kezelés előtt minden esetben nélkülözhetetlen szakorvosi vizsgálatokkal kizárni a nem mozgásszervi eredetű betegségeket, amelyek hasonló tüneteket okoznak!

Fontos megemlíteni, hogy a manuálterapeuta nem egyenlő a csontkováccsal! A manuális medicina hazánkban a Magyar Tudományos Akadémia orvos bizottsága által elfogadott tevékenység, amelynek a művelését a 11/1997 NM rendelet szabályozza. Magyarországon manuálterapeutaként csak gyógytornász illetve orvos végzettségű szakember dolgozhat!

Várjuk szeretettel budapesti és szentendrei rendelőinkben!

Vissza a bloghoz

Szolgáltatásunk

Gyógytorna

Sokan úgy gondolják, hogy a gyógytorna csak a sérülések utáni időszakban fontos és szükséges, pedig a gyógytornának nagy szerepe van a sérülések elkerülésében. A tervezett műtétek előtti időszakban is központi szerepet játszik a prekondícionáló gyógytorna, csakúgy, mint a műtét utáni rehabilitáció tekintetében. A terápiák segítségével a rehabilitáció hatékonyabbá és gyorsabbá tehető. Gyógytornászaink segítenek megtanítani pácienseinknek, hogyan legyenek aktív részei a fejlődésnek, hiszen a rehabilitáció team munka.

Részletek
A szívroham nem csak a férfiak betegsége!

A gyakran férfibetegségként emlegetett szívroham valójában kétszer annyi nő halálát okozza évente, mint a mellrák. Bár a fő tünet általában a mellkasi fájdalom, egy tanulmány szerint a nők 43 százaléka nem érez ilyen jellegű tünetet a szívinfarktus során.

Mit tehetünk a ráncok késleltetéséért? – 2. rész

Előző bejegyzésünkben a Plasmage kezelésről esett szó, amely a szem körüli ráncok finomítására irányul, illetve elsősorban a szemhéjon lévő felesleges, megereszkedett bőr eltávolítására alkalmazható. De nézzük, milyen további szépészeti kezelés segíti Önt az egészséges bőrkép megtalálásában és fenntartásában!

Szarkalábak – mit tehetünk a ráncok késleltetéséért?

Az idő előrehaladtával bőrünk egyre érzékenyebbé válik és ráncosodni kezd. Bár ez a folyamat normális velejárója az idősödésnek, egyénenként más ütemben tapasztaljuk meg negatív hatásait. A szem a lélek tükre és általában a szemünk és a szem ráncai az elsők, amelyek árulkodnak valódi életkorunkról.